NOV-INNO Kft., Budapest
+36 30 717 2104
info@biofeedback.hu
dr. Fehér Gabriella

Mi a neurofeedback?

A neurofeedback (EEG-biofeedback) a biofeedback egyik formája. Ez egy tanulási folyamat, amelynél folyamatos visszacsatolás során az agyhullámok mintázata egyre jobban megközelíti a kívánatosat. A gyakorlás során nő a koncentrációs képesség, tökéletesednek a gondolkodási folyamatok, a tanulmányi eredmények általában megjavulnak.

A módszernek az a lényege, hogy a figyelemzavaros, tanulási zavaros embereknek más az agyhullám mintázata (EEG-je), mint az átlagnak. Ha a számítógép képernyőjén ezt „láthatóvá tesszük” – például mint egy játékot -, a gyermek/felnőtt képes befolyásolni saját agyhullámait, és normál EEG-t kialakítani.

A gyakorlatban ez úgy történik, hogy a kliens fejének meghatározott pontjaira elektródákat erősítenek, és a készülék a számítógép monitorán egy kisfilmet játszik le. A kliensnek a saját agyhullámai módosításával kell mozgatnia az animációt. A tréning időtartama min. 30-40 (20-60) alkalom.

A hatás hosszú távon is megmarad. A használata nincs életkorhoz kötve, általában óvodás kortól használható. Nagyon hatékony a technika hiperaktív, figyelemzavaros gyerekek esetén, csökkenti az alvászavar, a tanulási nehézségek tüneteit. A módszer gyógyszermentes, szelíd módon segít a problémás gyermekeknek és felnőtteknek beilleszkedni a társadalomba.

Gyakori felhasználási területe még:

  • a relaxáció fokozása,
  • a teljesítmény növelése,
  • a kreativitás növelése.

Nagyon gyakran használják sportolók fejlesztésére. A NASA is ezzel a módszerrel tökéletesíti az űrhajósok teljesítményét!


Agyunk tükre: az agyhullámok

Agyunk működése jól leírható agyhullámaink amplitúdójával és arányával. A következő agyhullámaink vannak:

Delta hullámok: 1-3 Hz között. Az alvás idején a legnagyobbak.
Theta hullámok: 3-8 Hz között. Ébredéskor és elalváskor jellemzőek.
Alfa hullámok: 8-12 Hz között. Nyugodt, relaxált állapot.
SMR hullámok: 12-15 Hz között. Éber enyhe figyelem.
Béta hullámok: 15-18 Hz között. Feszült figyelem.
Béta2 hullámok: 18-32 Hz között. Szorongás esetén gyakori, erős feszültség jele lehet.

Ezen hullámok eloszlása és aránya egészséges személy esetén jellemző eloszlást mutat. Eltérés esetén ezen arányok megváltoztathatók megfelelő neurofeedback-készülék segítségével. A módszer nem invazív (nem történik tűszúrás), a kliens a hullámokat kizárólag az „akaraterejével” mozgatja.


Hogyan történik egy tréning?

A tréning során a kezelt személy a monitoron egy mozgó képet lát, a fejére elektródák kerülnek. Semmilyen áramot vagy mágnesességet nem vezetnek a fejbe, a készülék csupán tükörként jelzi az agyhullámokat, de a játék nyelvére lefordítva. A tréning során többféle feladat is választható.

A leggyakrabban a személy egy filmet néz. Amennyiben a kliens „jól állítja be” az agyhullámait, jó minőségben élvezheti a filmet. Amennyiben azonban nem „dolgozik eléggé”, a film rossz minőségűvé: halkká, zavarossá változik, egyszóval élvezhetetlen lesz. Tehát minden erejével azon fog „erőlködni”, hogy a kép ismét jó legyen.

Másik megoldás egy animáció figyelése. Amennyiben a kliens nem „dolgozik”, az animáció megáll, sőt fordítva indul el, ami figyelmeztető jel arra, hogy most a tréning nem eredményes. Közben hangjelzés is hallható.

Harmadik megoldás a csukott szemű tréning, amikor csak a hang (zene vagy történet) jelez vissza arról, hogy mennyire sikeresen tudja a kliens változtatni az állapotát.
Lehet jutalomként játékot is beállítani, amely hasonlóan működik a számítógépes játékokhoz: csak éppen akkor lehet pl. lőni a lufikra, ha az agyhullámok optimálisan vannak beállítva.

Azt, hogy melyik a legmegfelelőbb visszajelzés, és melyik a legmegfelelőbb film, a terapeuta dönti el.


Példák egyéb forrásokból

Film

A jobb oldali sávban megtekinthető egy kisfilm (YouTube), mely egy figyelemzavaros kisfiúval történt kezelést mutat be (angol nyelvű, de látható a kezelés menete). Rövid tartalom: Alex figyelemzavaros volt az iskolában, azonkívül krónikus fáradtsággal küszködött. Dr. Fannin a vizsgálat alkalmával túl sok lassú hullámot talált nála, melyet a kezelések segítségével felgyorsított. Alex teljesítménye ennek következtében sokat javult: jobban tud figyelni az órákon, és könnyebben írja meg házi feladatát is.

Sajtó

Az Inforádió hírportálján is olvashat a módszer hatékonyságáról hiperaktív-figyelemzavaros gyerekek esetén.

Előadás

A Pszinapszis 2010-es konferencián személyesen is ki lehetett próbálni a készüléket.


Mire használható a neurofeedback?

Fő felhasználási területek:

  • Hiperaktivitás és figyelemzavar csökkentése: hiperaktív gyerekeknél kimagasló eredményeket értek el, és ez az a terület, ahol a leggyakrabban használják.
  • Születéskori oxigénhiányos állapot következtében kialakuló rendellenességek (pl. „disz-es” gyerekek).
  • Viselkedészavarok korrigálása, dühroham előfordulásának csökkentése – az iskolában gyakori probléma.

Alternatív módszerként az alábbi problémák esetén alkalmazható orvosi/pszichológusi kezelés kiegészítésére:

  • Autisztikus viselkedészavaroknál a tünetek gyakran lényegesen csökkenthetők, és az osztályba/csoportba való beilleszkedést jelentősen megkönnyítik.
  •  Sok esetben lényegesen csökkenthetők a kényszerek: Tic, Tourette-szindróma, dadogás, tinnitus (fülzúgás).
  •  Magatartászavarok, tanulási zavarok,
  •  Stroke, Migrén, PTSD, Pre-menstruációs szindróma,
  •  Relaxáció fokozása: krónikus fáradtság, szorongás, alvászavar csökkentése, alvás elmélyítése, stressz-csökkentés
  •  Teljesítmény fokozása (iskolában, sportban)
  •  Kreativitás növelése (művészetben)
  •  Rehabilitáció agysérülések esetén
  •  Alkoholról – drogról való leszokás elősegítése
  • Terápia rezisztens epilepszia kezelése.

Mennyi idő alatt „hat”?

Fontos megjegyezni, hogy egy egyszeri alkalom nem szünteti meg a tüneteket. Ugyanúgy, mint a gyógytornát, hosszan kell alkalmazni, és az eredmények csak fokozatosan mutatkoznak meg. Tünetektől függően a javuláshoz 10-60 (átlag 30-40) alkalom szükséges.


Bárki vezetheti a tréninget?

Nem. A neurofeedback készülék meglehetősen bonyolult, és a módszer mély anatómiai és élettani ismereteket igényel. Csak humán diplomával rendelkező, és a Semmelweis Egyetem által államilag akkreditált tanfolyamot elvégzett szakember kezelheti a műszert, saját hatáskörén belül.


A neurofeedback tanfolyam évente indul. Amennyiben Ön szakember, érdeklődik a módszer iránt, és megfelel a felvételi követelményeknek, a tanfolyam elvégzése céljából nálunk jelentkezhet. Tanfolyami honlapcímünk: tanfolyam.neurofeedback.hu.


Hol lehet megrendelni a készülékeket?

A neurofeedback készülékeket a NOV-INNO Kft forgalmazza. A Nov-Inno Kft. a Thought Technology Ltd. (Kanada) egyetlen legális magyarországi képviselete, és a ProComp biofeedback-készülékcsalád kizárólagos hazai forgalmazója. A készülékekre garanciát, és online támogatást adunk!A készülékek „orvostechnikai eszköz” engedéllyel rendelkeznek, így még orvosi rendelőben, klinikán is használhatók.

Telefon: +36 30 717 2104, e-mail: info@biofeedback.hu


 

A neurofeedback technika nem helyettesíti, csupán kiegészíti az orvosi kezelést, így egészségügyi probléma esetén keresse fel orvosát!