A biofeedback (biológiai visszacsatolás) készülékek feladata az, hogy a biológiai funkciókat, mint pl. a szívdobogás, izzadás, légzés, EEG, bőrhőmérséklet, izomfeszülés, amelyek természetes körülmények körött gyakran nem, vagy nehezen megfigyelhetők – érzékelhetővé, mérhetővé tegye. Ezen paraméterek tudatos változtatása révén a páciens megtanulhatja saját állapota módosítását, ezáltal javítását.
A jógik, a szerzetesek, a keleti emberek meditációval, vagy csupán testük figyelésével módosították szívverésüket, testhőmérsékletüket, légzésüket, fájdalomtűrő képességüket, hogy azok minél tökéletesebben működjenek. Ez a nyugati ember számára már-már már szinte hihetetlen.
Azért mi is próbálkozunk testünk tökéletesítésével: figyeljük mozdulatainkat, megpróbálunk erősebbek, ügyesebbek, türelmesebbek lenni.
Tág értelemben véve az is biofeedback, amikor a táncos a mozdulatait csiszolgatja a tükörben nézve. A gyakorlatban azonban már nagyon sok műszert találtak ki a célból, hogy a visszajelzés minél pontosabb legyen.
Egyik fő célja a biofeedbacknek az, hogy a mindennapi, elkerülhetetlen stresszt minél jobban el tudjuk viselni, kiegyensúlyozottabbak és egészségesebbek legyünk. A szorongás, depresszió, álmatlanság, magas vérnyomás, gyomorfekély, sajnos mind-mind a folyamatos feszültség eredménye.
Másik cél az, hogy a betegségekből való felgyógyulást, a rehabilitációt elősegítse – a relaxáció megtanulásával.
– Mégis hogyan? „- Lazíts!” – tanácsolják mások. Jó-jó, de tulajdonképpen mit is kellene éreznünk? – Honnan tudjam, hogy már „alfában” vagyok-e?A módszer erre is választ ad.
A biofeedback technika nem helyettesíti, csupán kiegészíti az orvosi kezelést, így egészségügyi probléma esetén orvosát keresse fel!
Az EMG az izmok feszülését méri.
A stressz gyakran önkéntelen, görcsös izom összehúzódást okoz, melynek megszüntetése, az izom-biofeedbackkel megsegített relaxáció, elsődleges feladat. A túl feszes izomzat nagyon sok betegség okozója lehet, pl. különböző izomfájdalmak (gyakran a nyak, a hát tájékán), fejfájások.
Sok megbetegedés az izmok gyengülését, bénulását okozza, pl. agyvérzés okozta bénulások, szülés után bekövetkező vagy a korral gyakoribbá váló vizelettartási problémák (inkontinencia).
A módszer a bőr hőmérsékletét méri. Amikor szorongunk, a vér a bőrből az izmokba és a belső szervekbe áramlik. Az áramlás megfordításával a szorongás is egyre csökken, a szervezet ellazul, ezáltal remek kiegészítője lehet a relaxáció gyakorlásának. A fejfájás is enyhítésében is jó szolgálatot tehet.
A műszer a bőr vezetőképességét méri. Az idegrendszer a bőrrel szoros kapcsolatban áll. Már a legkisebb feszültségre is izzadni kezd a tenyerünk, anélkül, hogy észrevennénk.
Folyamatos szorongás esetén a verejtékezés egyre jobban fokozódik: ez egyik jele a stressznek is. A kórosan nagymértékű izzadás kellemetlen az egyénnek és a környezetnek egyaránt.
A verejtékezés mérséklése az ellazulás szintjével szoros kapcsolatban van. Az izzadás tudatos csökkentésével a szorongás párhuzamosan oldódik, ezáltal megtanuljuk a stresszt legyőzni.
Az EKG a szív munkáját méri, a pulzus-biofeedback pedig az infravörös fény visszaverődésén alapul. Az előzőekhez hasonlatosan a szívdobogás a félelem, a szorongás hatására fokozódik.
A szívdobogás (pulzus) tudatos lelassításának és szabályossá tételének egyik célja a relaxáció elősegítése, mely csökkenti a keringési megbetegedések veszélyét, s a vérnyomás csökkentésében is szerepet játszik.
Amennyiben bármely keringési betegsége van, először feltétlenül forduljon orvosához!
A neurofeedback az agyhullámokat figyeli: saját magunk ezáltal képesek vagyunk csupán az „akaratunk erejével” befolyásolni agyműködésünket.
Fő céljai: relaxáció, teljesítmény-fokozás, koncentráció növelésére, valamint gyakori felhasználási területe a viselkedészavar korrigálása, hiperaktivitás csökkentése. A hiperaktív gyerekek különösen jól reagálnak erre a típusú technikára.
A neurofeedback-tréninget kizárólag szakember végezheti!
Bővebb leírást a módszerről a „Készülékek” oldalon talál. A felhasználásról és a tanfolyamról további információkat itt olvashat: tanfolyam.neurofeedback.hu.
A légzés biofeedback megtanítja a helyes légzéstechnikát, megmutatja, mi a különbség a hasi és mellkasi légzés között. A jó technikájú légzésmód megtanulásával a szervezet oxigénellátása is optimalizálódni fog.
A légzést egy velcro övvel mért elektronika figyeli, és ezzel párhuzamosan a pulzust is mérjük. A pulzus variabilitása folyamatosan változik a légzés fázisának megfelelően, ami arányos a szív alkalmazkodóképességével. A minket érő stressz erősen befolyásolja ezt az értéket. Megfelelő légzéstechnikával a szívkoherencia jóval harmonikusabbá válhat, és a teherbíró képességünk fokozódik. Nagyon gyakran az erős stressz alatt álló menedzserek használják egészségük megóvása érdekében.
8. HEG (haemoenkefalográf)
Az agy véráramlását méri hajmentes felületen, a homlokon. Típusai: nIR (near infrared) HEG (aktív kibocsátás, visszaverődés, haemoglobin), pIR (passive infrared) HEG – a hőmérséklet mérésén alapszik (IR). A homloklebeny tréning eszköze. A tanulás és logikus gondolkodás során elsősorban a homloklebenyünket (prefrontális kéreg) használjuk. A tréning során a vérátáramlás intenzitásának a visszajelzése segíti fokozni a homloklebeny működését. Már óvodás kortól használható.
9. SCP
SCP=Lassú Kérgi Potenciál tréning. A tréning egészen alacsony frekvenciákat használ. A tréning célja, hogy az agyat „aktívabb” ill. „passzívabb” állapotban tartsa, ill. a kétféle állapotot át tudja „billenteni”. Főleg felnőttek számára ajánlott.
10. A relaxáció megtanulása
Tapasztalat, hogy a kliensek egy része nem tudja megtanulni a relaxációt. Ennek számos oka lehet:
Vajon miért okoz szorongást a relaxáció?
Hogyan segít a biofeedback?
Megismertet a fiziológiai funkciókkal, és segít felismerni a belső történéseket. A biofeedback alkalmazásával megtanít változtatni a test működésén, így csökkenti a szorongást, és gyorsítja a relaxált állapotba kerülést, majd elmélyíti azt.
Budapest, 11. kerület, Major u. 57/B II. LH.
info@biofeedback.hu
+36 30 717 2104
© 2024 Biofeedback - neurofeedback készülékek. Szerkesztette: LG, Monor-Com